top of page

ISTQB Sertifikaları Alınmaya Değer mi?

Böyle bir sorunun cevabını vermeden önce ISTQB sertifikasyonlarının amacını hatırlamakta fayda vardır.ISTQB sertifikasyonunun amacı nedir?


Bilindiği üzere dünyanın hiçbir yerinde üniversitelerden Yazılım Test Mühendisi diploması alınamamaktadır. Yani bu alanda çalışacak olan uzmanlar yazılım testleri konusunda bilgilerini bir diploma ile belgelendirememektedir.


Diğer bir açıdan yazılım sektörü için daha kaliteli ürünlerin geliştirilmesi, geliştirilen ürünlerin müşteriler açısından güvenilir olabilmesi için bu görevin bu işi bilenler tarafından doğru bir şekilde yerine getirilmesi gereklidir. Sektörün bu alanda doğru insan kaynağı istihdamını sağlayabilmesi için bu alanda çalışanların bilgilerinin objektif bir şekilde güvenilir bir otorite tarafından değerlendirilmesi gereklidir.


Bu perspektiften ISTQB® sertifikasyonunun amacı, dünya çapındaki kurum, kuruluş ve şirketler tarafından kullanılabilecek yazılım testlerine yönelik  standartlaştırılmış bir yaklaşım sağlamaktır. Bu kapsamda ISTQB tarafından kurgulanan sertifikalar ile, bu alanda ustalaşmaya çalışanların yazılım testleri konusunda kariyerlerini ilerletmelerine yardımcı olabilecek, yazılım testinde ortak bir temel düzeyde bilgi sağlamak hedeflenmiştir.


ISTQB sertifikalarına hazırlanmak ve bu sertifikaları almak, buna değer mi?


ISTQB sertifikalarının buna değip değmeyeceği temelde sizin beklentilerinize bağlıdır. Ancak kariyer hedefleriniz ve işvereninizin veya potansiyel işverenlerinizin beklentileri bu sertifikalar için çalışıp çalışmama kararınızda belirleyici unsur olacaktır.


İnsanların ISTQB sertifikalarına yönelmelerinin ve bu sertifikaları almak istemelerinin evrensel açıdan birkaç nedeni vardır: Bunlar..:


  1. Dünya Çapında Bilinirlilik : ISTQB sertifikaları dünya çapında bilinmektedir ve işe alınlarda tanınmaktadır. Yazılım testleri alanında uluslararası iş fırsatlarını düşünüyorsanız, ISTQB sertifikalarınızı CV’nizde değerli bir referans olarak kullanabilirsiniz.

  2. Bilgi ve Beceriler: ISTQB sertifikalarını almak için sınavlarına hazırlanmak, sizlerin yazılım testleri konusundaki bilgi ve becerilerinizi geliştirecektir. Sertifikaların yapılandırılması açısından sizler yazılım testlerinin temel bilgilerinden başlayarak ileri düzeydeki bilgi birikimlerine kadar çok çeşitli konuları öğrenmiş olacaksınız.

  3. Kariyer Gelişimi: ISTQB sertifikalarına sahip olarak iş mülakatlarında kendinizi işverenlerin değerlendirmelerinde öne çıkarabilir ve işi almada daha güçlü hale gelebilirsiniz. Sertifikalar işe alma kararlarında veya maaş skalasını belirlemede çoğu zaman belirleyici faktörlerden biri olabilmektedir.  

  4. Güvenilirlik: Bir meslekte kendinizi sertifikalandırmanız sizin o mesleğe olan bağlılığınızı gösterir. İşverenler açısında mülakat değerlendirmelerinde sizi mesleki açıdan güvenilir gösterir hem de öne çıkarabilir.

  5. Profesyonel İş Ağı Oluşturma: ISTQB sertifikalı olmak, sizi dünya çapındaki sertifikalı yazılım test uzmanlarından oluşan bir topluluğa bağlayacaktır. Bu da size profesyonel bir iş ağı oluşturmanızı ve bu alanda uzman diğer meslektaşlarınızdan öğrenme fırsatları sunacaktır.

Ancak, bir konuyu da hatırlatmakta fayda vardır. O da bir meslekte sertifikasyon her şey demek değildir. Sertifikasyon yukarıda saydığım faydaları size elbette sağlayacaktır. Ama yazılım testleri gibi önemli bir görevde “tecrübenin” yerini alamayacağını unutmamak da önemlidir. İş mülakatlarınızda işverenler genellikle tecrübe ile teorik bilginin bir kombinasyonunu arayacaklardır. Bu nedenle sertifika almaya çalışırken bir yandan da yazılım testleri konusunda deneyiminizi arttıracak fırsatları değerlendirmekte fayda vardır.


Sonuç olarak, bilginizi geliştirmek, yazılım testleri konusunda sektörü tanınma ve bu alanda tanınmak ve böylelikle kariyerinizde ilerlemek istiyorsanız, ISTQB Temel Seviye Test sertifikasından başlayarak diğer tüm sertifikalar kesinlikle buna değer olabilir.

ISTQB Temel Düzey (CTFL 4.0) sınavına girebilmek için https://www.penaakademi.com/ aracılığıyla eğitim alabilir ve sertifika sınavına en iyi şekilde hazırlanarak girebilirsiniz.


Aynı zamanda yine PenaAkademi tarafından hazırlanan ve Udemy üzerinde bulunan Türkçe en uzun yazılım test eğitimlerinden biri olan ISTQB 2024:Temel Seviye Yazılım Test Eğitimi’ne de kayıt olabilirsiniz.

57 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page