top of page

ISTQB Temel Seviye 4.0 (CTLF 4.0) Müfredatı Hakkında SSS

CTFL 4.0

ISTQB Temel Seviye 4.0 hakkında bilmeniz gereken her şey bu yazıda...


Yazılım test alanında ISTQB 2023 yılında CTFL 4.0 müfredat güncellemesi yaptı ve ülkemizde de Turkish Testing Board, Mayıs 2024 'den başlayarak ISTQB Temel Seviye Yazılım Test Uzmanlığı Sınavını yeni güncel CTFL4.0 müfredatı üzerinden yapacağını duyurdu.

Bilindiği üzere ISTQB Temel Seviye Sertifikası (CTFL), ISTQB tarafından verilen diğer tüm sertifikalar için ön koşuldur. ISTQB Foundation Level 4.0 müfredatına ait sertifika sınavına girecekler tarafından bilinmesi gereken ve merak edilen tüm soruların yanıtlarını burada bulabilirsiniz.


1.     ISTQB Foundation Level 4.0'ın önceki versiyondan farkı nedir? 

CTFL 4.0 müfredatı, çevik testlerin eklenmesi, risk bazlı testlere kapsamlı bir odaklanma sağlanması ayrıca test faaliyetleri açısından test yönetimini öne çıkartması ile selefi CTFL 3.1'e göre önemli değişiklikler içermektedir.

CTFL 4.0 elbette önceki müfredatta olan ve 54 yıllık geçmişi olan yazılım testlerine ait temel bilgileri içermeye devam ediyor. Ancak artık yazılım testi alanındaki son gelişmelere dayanan örneğin iş birlikli test yaklaşımı gibi yeni yaklaşımları da müfredat içerisinde bahsediyor.


2.    ISTQB neden müfredat değişikliğine gitti?

Bunun birçok sebebi var. Yazılım testi alanı, yeni endüstri standartlarının, metodolojilerinin ve uygulamalarının ortaya çıkması. Daha hızlı ve kalite yazılım ürünleri geliştirme isteği. Teknolojik ilerlemenin hızının, yazılım testi de dahil olmak üzere çeşitli alanları etkilemesi ve test süreçlerinin verimliliğini, doğruluğunu ve etkinliğini artırmak için yeni araçların ve teknolojilerin tanıtılması. Sertifika sahibi test uzmanlarından, sertifika sınavlarını iyileştirmek için paha biçilmez geri bildirimlerin ve önerilerin alınması ile böyle bir değişikliğe gidildi.


3.    CTFL 4.0 bu hali ile ISTQB Agile Tester sertifikasyonunun yerini mi alacak? 

Kesinlikle hayır. Temel seviye ISTQB Agile Tester müfredatı CTFL 4.0'dan daha kapsamlı Agile test bilgilerini içermektedir ve bu haliyle ayrı bir sertifika olarak yoluna devam etmektedir.


4.    Halihazırda ISTQB Temel Düzey sertifikam varsa sürüm 4.0 sınavına  girmem gerekir mi? 

Hayır. Mevcut sertifikalar geçerlidir ve geçerliliği hiçbir zaman sona ermez. Ancak bu durum kendi bilgilerinizi güncellemenize en olmamalıdır. Bu nedenle CTFL 4.0 içerisinde verilen en son bilgilere sahip olabilmek için ya bu konuda bu müfredatı kendiniz okuyabilir ya da bir eğitim alabilirsin. Zaten iyi bir test uzmanı bu tür durumları kendi bilgisini geliştirmek için bir fırsat olarak görür.


5.    ISTQB Foundation Level 4.0 sınavına girebilmek için nereden eğitim almalıyım?

ISTQB Temel Düzey 4.0 sınavına girebilmek için https://www.penaakademi.com/ aracılığıyla CTFL 4.0 müfredatı üzerinden eğitim alabilir ve sertifika sınavına en iyi şekilde hazırlanarak girebilirsiniz.


Aynı zamanda yine PenaAkademi tarafından hazırlanan ve Udemy üzerinde bulunan Türkçe en uzun ve güncel CTFL 4.0 müfredatına göre hazırlanan yazılım test eğitimlerinden biri olan ISTQB 2024:Temel Seviye Yazılım Test Eğitimi’ne de kayıt olabilirsiniz.

69 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


Los comentarios se han desactivado.
bottom of page